Освен че е необходим за растежа и възстановяването на организма, цинкът участва в синтеза на няколко важни хормона и стотици ензимни реакции. Този микроелемент играе изключително важна роля за здравето и поддържането на добрия външен вид.
Ново проучване върху полезното действие на микроелемента, проведено от немски учени, показва, че цинкът стимулира растежа на косата и може да помогне за успешното справяне с оплешивяването.
Дерматолози от университета в Хамбург доказват, че при наличието на косопад и начални фази на оплешивяване, приложението на препарати с високо съдържание на цинк има висока ефикасност.
Специалистите провеждат шестмесечен курс на лечение на 108 пациенти, страдащи от косопад, при което пациентите приемат доза цинков сулфат от 10 г три пъти на ден.
След приключване на тримесечен курс на лечение се установява, че при при 31% от доброволците косопадът спира частично, а при 13 % от тях в той напълно се прекратява.
Авторите на изследването са категорични, че колкото по-рано започне лечението с добавки, съдържащи цинк, толкова по-добри са резултатите.
Препоръчваният дневен прием на цинк за жени е около 8 мг дневно, а за мъже до 11 мг дневно. Набавянето му се осъществява чрез храната.
Богати на цинк са месото и черния дроб. Вегетарианският режим на хранене определя нисък прием на цинк, което създава рискови условия за фефицит на микроелемента.
Цинк се намира и в зърнените храни, фасула, сусама, слънчогледовото, тиквеното семе, орехите, бадемите. Усвояването му от продукти от растителен произход обаче е непълноценно, тъй като тези храни съдържат фитати, които влошават абсорбцията на минералите. Действително първите случаи на цинков дефицит са официално описани в средата на миналия век във връзка с повишено присъствие на фитинова киселина в храната.
Източник www.Puls.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар