Хормонът кортизол лекува страха от височини
Учени са установили, че една таблетка с хормона кортизол може да подтисне фобията от височини, съобщава британският вестник Telegraph.
Кортизолът е стероиден хормон, отделян от надбъбречните жлези. Той често е наричан "хормон на стреса”, защото увеличаването на нивото му води до емоционален и физически стрес.
Но този хормон е много повече от прост показател за нивото на стреса, той е необходим за функционирането на почти всяка част от човешкото тяло. Недостигът или превишаването му може да доведе до различни отрицателни физически симптоми и болести.
При нормални обстоятелства нивата на кортизол в организма са най-високи сутрин между 6 и 8 часа, а през деня нивата им постоянно спадат и достигат най-ниската си стойност към полунощ.
Изследването за въздействието на кортозола при фобии е проведе върху 40 човека, страдащи от акрофобия – страх от височини.
Съществува разлика между акрофобия и световъртеж.
Световъртежът се проявява като чувство за движение, въпреки че изпитващият го си остава неподвижен, докато при акрофобията, човек започва да изпитва панически страх.
Проведен е следният експеримент – на част от хората са дадени таблетки с кортизол, а на другата половина друго лекарство. След това всички били въведени във вирутално проектирана симулация на висок външен асансьор.
Учените установили, че една таблетка с хормона кортизол в комбинация със специална терапия води до драстично намаляване на усещането за тревожност.
Ефектът на кортизола бил и доста продължителен и въздействието му можело да се усети за около месец.
Според доктор Доминик Дьо Кьорвен, невролог от Базелския университет в Швейцария, таблетката с кортизол трябва да започне да се използва за лечение на фобията от височини.
Тя трябва да се ползва при симулационни терапии, подобни на тези с асансьора, за дълготрайни резултати, посочва екипът на доктор Дьо Кьорвен.
----
Кортизолът ненапразно е известен като "хормон на стреса". Когато в ранна детска възраст едно дете е подложено на голям стрес, в кръвта му се формира високо съдържание на този хормон, а това от своя страна оказва негативен ефект върху издръжливостта на психиката да се справя със стресови ситуации в по-късен етап.
---
http://inews.bg
Няма коментари:
Публикуване на коментар