събота, 30 юли 2011 г.

Кортизол

Кортизол – хормон на стреса

Какво е кортизол? Кортизолът е стероиден хормон ,отделян от надбъбречните жлези. Той e известен още като “хормон на стреса”, тъй като нивoто му се повишава при емоционален и физически стрес.

Този хормон е много повече от прост показател на нивото на стреса, той е необходим за функционирането на почти всяка част от човешкото тяло. Недостигът или превишаването на този изключително важен хормон , може да доведе до различни здравословни проблеми .

stressresponse Кортизол   хормон на стреса хранителни добавки и протеини

стресът отключва висок кортизол

Какво може да повиши кортизолът?

• ако сте попаднали в задръстване
• спор с членове на семейството или с някого изобщо
• ако закъснявате за работа
• тревогите за предстоящят Ви изпит
• преумората
• физически трудната работа
• заболяване, болест
• екстремални температури
При всички тези ситуации, тялото ви се стресира физически или емоционално ,което води до освобождаване на “повече от необходимите” количества от този хормон .По принцип нивото на кортизолът е по-високо сутрин (6-8 часа) и най-ниско около полунощ.

Малко повече за кортизолът

Кортизолът е стероиден хормон, произведен в надбъбречните жлези, които са малки жлези в непосредствена близост до бъбреците. Кортизолът игра най-важна роля в човешкото тяло , регулира кръвното налягане и сърдечно-съдовата функция. Той също така направлява използването на протеините , мазнините и въглехидрати в тялото . Отделянето на кортизол се увеличава, когато тялото е подложено на физически или емоционален стрес .
Веднъж след като се отдели кортизолът, той разгражда мускулния протеин, което води до освобождаване на аминокиселини в кръвта. След като този процес се случи, аминокиселини се използват веднага в черния дроб. Там те започват да синтезират глюкоза за енергия .Това повишава нивото на кръвната захар, така че мозъка happy Кортизол   хормон на стреса хранителни добавки и протеинида има повече глюкоза на разположение, като енергиен източник. В същото време другите тъкани в организма, намаляват използването на глюкозата като гориво. Кортизолът също води до освобождаване на мастни киселини( източник на енергия от мастните клетки), които да бъдат използвани от мускулите. Тези два енергийна процеса, подготвят организма за стресовата ситуация и дават на мозъка , съответния размер на енергийни източници.

Тялото съдържа комплекс от системи за обратна връзка, за контролиране на кортизолното отделяне и за регулиране на размера на кортизола в кръвта. Хипофизната жлеза е малка жлеза ,в основата на мозъка. Тази жлеза произвежда и отделя хормон, известен като АCТH. Секрецията на АCТH дава сигнал към надбъбречните жлези да увеличи производството на кортизол. След този процес, хипофизата получава сигнали от хипоталамуса на мозъка, под формата на CRH хормони.
Това е сигнал на хипофизната жлеза да освободи АСТН.Нивата на регулаторния хормон АСТН и CRH се увеличават след стресиращото събитие, което води до незабавно покачване на нивото на кортизол. Когато кортизолът се намира в достатъчно (или повишено) ниво, системата за обратна връзка сигнализира в хипофизната жлеза и хипоталамуса, които намалява продукцията на АСТН и CRH, в съответствие едно с друго. Това се извършва с цел намаляване на кортизолната секреция,когато са налице прекалено високи нива.

Анормални нива на кортизола

Някои лекарства като диуретиците и терапията на хормона естрегон, може да доведат до повишаване на нивата на кортизола. Прекалено нискит нива на кортизол, може да бъде впоследствие от лекарствена терапия с андрогени или фенитоин. При бременни жени и високо квалифицирани спортисти се наблюдават стойности над средните.

Как нивата на кортизол рефлектират върху бодибилдърите

Както вече казахме , кортизолът е катаболен хормон. Високите нива на кортизол могат да променят тялото от анаболно (изграждащ мускулатура), в катаболно (мускулна загуба) състояние. За да се запазят нивата на кортизола ниско, трябва да бъдете в добро настроение.Опитайте те се, да не се ядосвате излишно. Бъдете разумни, когато спортувате или работите физически по-активна работа. Разберете как тялото ви реагира на определени ситуации.

haney8 Кортизол   хормон на стреса хранителни добавки и протеини

Лий Хейни използва метода на визуализацията

Лий Хейни използва метода на визуализация върху тялото и мускулите си . Той вярва , че тялото ви никога няма да отиде там, където ума ви никога не е бил. По време на успешната си кариера по културизъм, Лий често възхвалява визуализацията и твърди, че именно тя му е помогнала в триумфа Когато визуализирате и си представяте ,че мускулите се увеличават, умът ви е спокоен. Вашето тяло е нестресирано и дори още по-спокойно от обичайното.

Как да намалите нивото на кортизол

Много от вас вероятно се питат, как да намалят нивото на кортизол. Има много различни начини, вариращи от справяне със стресовите събития, до приема на лекарства за борба за регулиране на кортизола. Ако мислите, че нива на кортизола ви са твърде високи, трябва да ги провери при Вашия лекар и да предприемите съответните действия .
За повечето от нас обаче, високите нива на кортизола са налице в тялото ни от стреса, на които ние сами се подлагаме. За да намалите нивото на кортизол, трябва да намалите стреса. Ако сте един от онези хора, които винаги се стресират и ядосват за дребните неща в ежедневието, трябва да си зададете въпроса, защо си го причинявате. Струва ли си в крайна сметка? Как това ще ви помогне ?
Ако имате физически трудна работа, можете да опитате да ядете малки закуски или храна по време на деня, за да дадете на тялото си достатъчно енергията . Вашето тяло не трябва да разчитат на мускулната тъкан за енергия.

Заключение

Въпреки че нивата на кортизола не са по-важни от храната и тренировките , те трябва да бъдат взети доста на сериозно. В борбата за мускулна маса, всяко малко нещо помога. Намаляване на високите нива на кортизола ще направи вашето тяло по-малко катаболно.

Кортизол в кръвта - изображение

Изследването на кортизол в кръвта се провежда, за да се определи какво е количеството на този хормон в кръвта. Нивата на кортизол в кръвта могат да дадат важна информация за функционирането на надбъбречните жлези и хипофизната жлеза. Хормонът кортизол се произвежда от надбъбречните жлези, а производството му се контролира от друг хормон – адренокортикотропен хормон. Този хормон се отделя от хипофизната жлеза.

Кортизолът има много функции – подпомага използването на глюкозата и мазнините за доставяне на енергия, подпомага справянето със стреса. Нивата на този хормон могат да се променят под влияние на някои фактори – силен стрес, физическа активност, инфекция, травма.

Нормалните нива на кортизол се повишават рано сутринта – най-високи са около 7 часа и постепенно спадат през нощта и по време на сън. При промяна в начина на живот – ако спите денем и сте активни нощем тези нива се променят.

При изследването на кортизол в кръвта обикновено се вземат две проби – една сутрин и една следобед или вечер.

В кои случаи се препоръчва провеждането на изследването?

Изследването на кортизол в кръвта се провежда в някой от следните случаи:

  • За диагностициране на проблеми с надбъбречните жлежи;
  • За диагностициране на проблеми с хипофизната жлеза.

Необходима ли е предварителна подготовка?

Преди провеждането на изследването е необходимо:

  • да избягвате тежка физическа активност в деня преди теста.
  • преди вземане на пробата от кръв 30 минути да полежите и да релаксирате.

Приемът на някои лекарства може да промени резултата от изследването. Такива лекарства са стероидите. Дори и след спиране на приема им те могат да имат ефект върху нивата на кортизол в кръвта. Ето защо е важно да съобщите на Вашия лекар за всички лекарства, които приемате независимо дали са по рецепта или не.

Ако имате каквито и да е въпроси за това как да се подготвите за изследването, какви са рисковете или какво означават получените резултати се обърнете към Вашия лекар.

Метод на провеждане на изследването:

Вземане на кръв от медицински специалист:

  • Поставя се еластичен маншет на ръката, с помощта, на който вените стават по-големи и е по-лесно вземането на кръв;
  • Почиства се мястото, от където ще бъде взета кръвта;
  • Поставя се игла във вената. Възможно е да се наложи повече от един опит за вземане на проба кръв;
  • Поставя се спринцовка;
  • Изпълва се спринцовката с кръв;
  • След събиране на достатъчно количество за пробата кръв се отстранява еластичния маншет;
  • Поставя се памучен тампон върху иглата, след което тя се изтегля внимателно от вената;
  • Притиска се мястото, от което е взета кръв.

Какво ще усещате по време на изследването?

Пробата от кръв за изследване на кортизол се взема от вена на ръката. При това изследване може да усещате пристягане от еластичния маншет. По време на самото вземане на кръв няма да усещате нищо, освен евентуално леко боцкане при поставяне на иглата.

Има ли рискове от провеждането на изследването?

При вземане на венозна кръв за изследване на кортизол съществува минимален риск от възникване на някои проблеми:

  • На мястото откъдето е взета кръвта може да се появи кръвонасядане. За намаляване на риска от това усложнение обикновено е достатъчно да притискате за няколко минути мястото, след като се извади иглата.
  • Много рядко може да възникне възпаление на вената. Това състояние се нарича флебит и обикновено преминава след третиране с компреси.
  • При хора с проблеми в кръвосъсирването може да има продължително кървене. Продължително кървене може да има и при приема на някои лекарства като Аспирин, Варфарин и др., които предпазват кръвта от съсирване. Ако имате каквито и да е проблеми с кръвосъсирването или вземате лекарства съобщете за това на Вашия лекар.

Резултати от проведеното изследване:

Изследването на кортизол в кръвта се провежда, за да се определи какво е количеството на този хормон в кръвта.

Резултатите са готови до 1 ден.

Нормални стойности:

Нормалните стойности могат да варират между различните лаборатории.

Възрастни:

  • Сутрин - 5–23 mcg/dL or 138–635 nmol/L
  • Следобед - 3–13 mcg/dL or 83–359 nmol/L

Деца:

  • Сутрин - 3–21 mcg/dL или 83–580 nmol/L
  • Следобед - 3–10 mcg/dL или 83–276 nmol/L

Новородени:

  • 1–24 mcg/dL или 27–663 nmol/L

Отклонения от нормата:

Високите нива на кортизол в кръвта може да се дължат на:

  • Синдром на Cushing – може да се предизвика от свръхактивност на надбъбречните жлези, тумор на хипофизната жлеза или на надбъбречните жлези, някои видове рак, дълго използване на кортикостероиди.
  • Болест на Cushing – може да се дължи на аденом на хипофизната жлеза. Аденомът води до производство на голямо количество адренокортикотропен хормон, което води до отделяне на голямо количество кортизол от надбъбречните жлези.
  • Увреждания и заболявания на бъбреците, черния дроб, депресия, хипертиреоидизъм, затлъстяване.
  • По време на бременност или при прием на противозачатъчни.
  • Скорошна операция, заболяване, травма, сепсис.

Ниските нива на кортизол в кръвта може да се дължат на:

  • Болест на Addison – дължи се на увреждане на надбъбречните жлези или хипофизната жлеза. Увреждането може да се дължи на инфекция, травми, автоимунни заболявания.
  • Кървене на вътрешни органи, включително и по време на раждане.

Кога не трябва да провеждате изследването?

Изследването на кортизол в кръвта може да не се проведе или получените от него резултати да не са полезни в следните случаи:

  • След физически или емоционален стрес.
  • По време на бременност.
  • При ниска кръвна захар.
  • При прием на някои медикаменти – противозачатъчни, естрогени, амфетамини, кортикостероиди.
  • При провеждане на радиоизотопно изследване 1 седмица преди провеждане на теста.
източници

http://www.fitneshrani.com

http://medpedia.framar.bg

Няма коментари:

Публикуване на коментар